Vektoros adatállományú…!?

Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!

Ingatlan-nyilvántartási térkép beszerzése

Manci kérdezte e-mailen tőlem, mi az, hogy ‘vektoros adatállomány’?

Ha építési ügyről van szó, ahogy már említettem, rengeteg változás nehezíti munkánkat. Igen, egyelőre nehezíti, hisz ismét újra kell tanulnunk az eljárási rendeket, és januártól az OTÉK utódját is a TÉKA-’át… 🙁

Ilyen drasztikus változás például, hogy 2024. október 1-jén hatályba lépett az építésügyi hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről szóló 281/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet, amelynek 1. melléklet 2.3. pontja szerint: az építészeti-műszaki dokumentáció részét képező térképmásolatot az állami ingatlan-nyilvántartási térképi adatbázisból digitális formában szolgáltatott vektoros adatállományból készített PDF/A dokumentumként kell benyújtani.

Ez a vektoros adatállomány képezi az Építész által készített helyszínrajz alapját is.

„A digitális formában szolgáltatott vektoros adatállományt nem a Földhivatal internetes felületén lehet beszerezni, hanem egy digitális „webáruház”- ban: aminek geoshop a neve. Webáruház, vagyis kosárba rakod a terméket, és fizetsz!

„Az adatszolgáltatás díját az ingatlan-nyilvántartási, a telekalakítási, a földmérési és térképészeti tevékenységgel kapcsolatos eljárások, továbbá az ingatlan-nyilvántartásból és az állami alapadatbázisokból történő adatszolgáltatások igazgatási szolgáltatási díjairól szóló 1/2024. (I. 30.) KTM rendelet 1. melléklet 8. pontjában lévő táblázat határozza meg, amelynek második sora szerint 0-5 hektárig a díjtétel 24 000 Ft/ha. A megjelölt sor esetében a területet m2 alapon kell meghatározni, így például egy 1000 m2 területű telek esetében az adatszolgáltatás díja 2 400 Ft.” Példával mutatom mit vásárolsz:

Leginkább megriadsz, az ismeretlen fájlnevek láttán, talán az OpenOffice-t foldraszterhatar –t meg is tudod nyitni, egy excel-táblat, amiben a lényeges adat a helyrajzi szám és a hozzárendelt terület m² adata.

A többi fájlból a dxf fájlt fogja használni az Építészed:

Ő majd CAD-programba tudja behívni, azon elővarázsolni az ingatlan kontúrját. Ott majd tud mérni (lásd bejegyzés ’bélyegképén’!), és az adott építési feladathoz rendelt a szükséges ábrákat ráhelyezni, pl. a beépítési helyszínrajzot létrehozni, majd azt pdf/A formátumban dokumentálni… Érzésem szerint, ezt a kis vásárlási feladatot is az Építész nyeri meg. 😉

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .