Szabálytalan vagy szabályos?

Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!


Bontás vagy bővítés?

Az elmúlt időben több megkeresés érkezett hozzám a bontás/bővítés kérdéskörében. Például az egyik Olvasóm így írt: Vásároltunk belterületen egy 2150 m² -es telket aminek a beépíthetősége 30%, de már áll rajta egy 42 m²–es lakóház. Szeretnénk egy 200 m² -es lakóházat ráépíteni, mi a teendőnk? A meglévő házat le kell bontanunk és egy új házat kell építenünk, vagy a meglévőt meghagyhatjuk és azt bővítsük tovább?

Létezik pikánsabb eset, amikor a meglévő lakóépület a jelenlegi beépítési előírások mindegyikének nem felel meg...

Az övezetben az érvényes beépítési mód a SZÁ = szabadon álló. A meglévő lakóépület a valóságban OH, vagyis, oldalhatáron álló!

Ha a telek kialakult beépítése nem felel meg az érintett területen meghatározott beépítési módnak, az építési helyre, elő-, oldal- és hátsókertre vonatkozó előírásoknak, vagy az építési övezetek szabályozási határértékeinek (beépítettség, zöldfelület, stb.), a meglévő épület felújítható, átalakítható. Korszerűsíthető, rendeltetése megváltoztatható, azonban bővíteni csak az érvényes előírások szerinti építési helyen belül lehet.

Vagyis bontani nem szükséges! Persze az épület állaga, alaprajzi kialakítása okán ez is választható opció…, ami + költséget jelent!

Az építési hely: az építési teleknek az elő-, oldal- és hátsókerti építési határvonalai által körülhatárolt beépíthető területrésze, amelyen – a védőtávolságok és más jogszabályi előírások megtartásával, vagy azon belül a szabályozási terven jelölt beépíthető területrészen – az építési övezeti előírások szerinti telekbeépítettség mértékéig az épület(ek) elhelyezhető(k).

Általánosságban: SZÁ beépítési mód esetén az építési hely:

  • az előkert mérete: 5,00 m, vagy az előkert legkisebb mélysége a kialakult állapotnak megfelelő;
  • a hátsókert mérete nem lehet kisebb az övezetben meghatározott legnagyobb épületmagasság, illetve a hátsókert felé néző tényleges homlokzatmagasság méreténél, sem pedig 6,0 méternél.
  • az oldalkert mérete a meghatározott legnagyobb épületmagasság (itt 6,0m!) fele, de legalább 3,0 méter.

Helyszínrajzi ábrán az építési hely tehát így értelmezendő:

Bővítés a földszinten többféle épületkubussal is megvalósítható:

Az utcával párhuzamos (1.) , vagy az utcára merőleges (2.) épületbővítmény telepítésével.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .