Sufnituning_1.rész
Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!
A fabódé első megmérettetése
Nimród egy gazdasági épület tervezéséhez kérte segítségemet. Egyik blogom révén talált rám a neten, mert korábbi megkeresései ez ügyben, rendre kudarcba fulladtak. A 30 m²-es apró projekttel a környéken élő Építészek nem akartak foglalkozni, mivel ez elég „piti-ügy”… 🙁
„Ön lehet az utolsó esély, hogy a tervem hivatalos úton megvalósulhasson és ne kezdjek semmi magán akcióba teljes elkeseredésemben!” – írta levelében Nimród.
A piti ügy főbb ismérvei, a telekingatlan elsődleges jellemzői:
- 21.000 m² alapterületű zártkert;
- Natura 2000-es területen fekszik;
- műemlék történeti tájon helyezkedik el;
- Tokaj-hegyaljai történelmi borvidéken vagyunk, ahol nincs érvényes HÉSZ!
Mondhatjuk, innen szép nyerni! 🙂 Hmmm, addig elég rögös út vezetett! Közel 5 hónapig jártuk!
Első lépésként település honlapján kutattam, ahol felleltem a nem érvényes HÉSZ-t, viszont a Natura 2000 -re vonatkozó helyi szabályokról való említést nem is találtam.
A területre éppen nem érvényes HÉSZ és annak nem érvényes Szabályozási tervlapja mégis ad ilyen esetben is iránymutatást, mivel illeszkedni érdemes a környezethez/meglévő beépítésekhez, ez lehet az elsődleges szempont annak kiderítésére, hogy egy telken belül pontosan hova, milyen védőtávolságokkal, milyen megengedett funkcióval lehet telepíteni a tervezett új építményt. Itt, csupán egyetlen egyet, melynek megnevezése: gazdasági építmény.
Még egy fontos adalék!
Gazdasági építmény építési engedély nélkül is létesíthető!
Az esetben, ha nem emberi tartózkodásra szolgál és mérete nem haladja meg a 100 m³ térfogatot és 4,50 m gerincmagasságot, lapostető eseten a 3,50 m homlokzatmagasságot.
Mivel legelőször ezeket kell tisztázni, majd a megszerzett ismeretek szerint gondolkodni a valós megvalósítás fizikai paraméterein: méret és anyaghasználat…, így második lépésként a területileg illetékes Főépítésszel felvettem a kapcsolatot.
Ő arról tájékoztatott, hogy a szabályozási „szándék” sajnos ellentétes a mi építési szándékunkkal, hiszen a térségre jellemzően a dűlők területe mindig is beépítetlen volt, a pincék is belterületen helyezkedtek el.
Továbbá arról is, hogy a külterületen elhelyezendő gazdasági épület a világörökségi védelem miatt zsűriköteles, amire az állami Főépítésznél kell jelentkezni.
Tehát: „világörökségi védelem szándékával ellentétes, hogy kisebb hétvégi házas, vityilló, sufni- szerű épületek határozzák meg a táj képét.
A fenti ellentét feloldása lehetne, ha sikerülne az épületet műtárgyszerűen megfogalmazni – pl. kő támfalba rejtetten.
Másik megoldás, hogy az itt-ott meglévő történelmi borházak jellegéhez igazodunk, viszont az nem illeszkedik a funkcióhoz.”
Miért is nem?
Mert ez a zártkert művelési ág alól kivont terület, ráadásul a nagyobbik fele erdős domboldal, a gazdálkodási tevékenység nem is szőlőművelést jelent, hisz
egyetlen szőlőtőke sem található az ingatlanon. Lankásabb, ligetes részen maximum háztájiban lehet gondolkodni…
Mivel a Főépítész Úr is bizonytalan volt az állami zsűri fogadtatásban, vázlattervi skiccel jelentkeztem egyeztetésre, hogy ne tegyünk üres köröket…
A szabadonálló módon telepíthető lapostetős építmény alapterülete a telekterület 0,14%-át éri el, ami cca. 30 m², az építési hely a telek határvonalain belüli 10 m-es távolságban helyezkedik el…
A terv-vázlat első körben elbukott, hisz ezt a minősítést kaptam:
- „ha nincs HÉSZ, az illeszkedés szabályai a mérvadóak, ilyen értelemben a terv illeszkedik az általad példának is hozott már meglévő beépítésekhez;
- de „Településképi szempontból a magastetős, falazott-vakolt cserépfedéses épület lehetséges, padlástérrel együtt 100 m³ alatti méretben.” – Az itt leírtakkal nem értek teljesen egyet, szerintem is lehetne fa építmény!
- A magas-tetőt kellene megfontolnod, félnyereg vagy nyeregtető formában!
- Javaslom a zsűri beadást, kérlek jelezz vissza, kívánsz-e rajta módosítani?”
Kívántam/kívántunk! Folytatás következő héten! 😉
Fáin kis házikó ez, akárki meglássa!
😉
Megláttam! 🙂