Országház alatti terek
Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!
E heti okosság: Lejárat a Kossuth térről
Korábbi bejegyzéseimben már említettem, szakmagyakorlóként kreditpontokat kell szereznem, melyeket 5 évenként lajstromba is vesz az Építész Kamara. Ellenőrzi, teljesítettem-e a kötelező és szabadon választható kreditpontos képzésekből a szükséges mennyiséget?!
A szabadon választhatókból általában jobban állok, a kötelezőre mindig a ciklus végén szakítok időt. Tegnap csodaszép kiránduló idő volt, és slusszkulcsos turistaként azt határoztam el, hogy Parlamenthez hajtok, a 3 szintes mélygarázsba. Még időben kiderítettem interneten, a mélygarázst a Látogatóközpontba érkező látogató (évente félmillió ember) nem látogathatja se gyalog, se autóval, mert csak a képviselőknek jutott cca. 600 parkolóhely.
Mindegy, végül is odatömegközlekedtem. És körbesétáltam a Parlamentet, mert ezt ma már meg lehet gyalogosan valósítani, még a rakparti oldalán is!
A tárlatvezetés számunkra az építés SIP (Steindl Imre Program) programjának ismertetésével, a kivitelezés előtti tervezési és kivitelezés közbeni kulisszatitkok felidézésével kezdődött, az északi oldalon, a Szalay utca tengelyére felfűzött, terepszint alatti Látogatóközpont bejáratánál.
Az tervezés építészeti koncepciójától kezdve a résfalazás rejtelmein át, a még ki nem próbált árvízvédelmi kapuról és mobil árvízvédelmi falról is szó esett, szóval elsősorban szakmai tájékoztatást kaptunk.
Mélyebb tájékozódáshoz két linket adok, az első a megvalósítást mutatja:
http://www.uvaterv.hu/hu/a+kossuth+teri+melygarazs+es+latogatokozpont+tervezese+1.html
ez pedig inkább a Kossuth tér történelmi fejlődését idézi:
http://budapestcity.org/11-egyeb/utcak-terek/Kossuth-Lajos-ter/index-hu.htm
Persze filmeket is találsz a neten, akár a Youtoube-on. Miután ezeket tanulmányoztad, javaslom, járd be a helyszínt Te is. A Látogatóközpont gyakorlatilag egyetlen kiállító tér: Az országház története címmel, cca. 30-40 perc alatt „kiolvasod”, megnézed a képeket és kisfilmeket.
Meg a csillagot. Középiskolás koromban elég sokat nézegethettem, mivel a Budai Vár oldalába jártam, a Vági István Építőipari Szakközépiskolába, ahol geodézia órákon – gyakran – kitelepültünk a Hilton szálloda alatti területre, az Ibolya utca alá, és onnan teodoliton (szögmérő műszeren) át „távcsöveztük” az akkor még, a kupola tetején lévő vörös csillagot. 😉 .
A Kossuth tér egykori szellőző-alagutjaiban plusz kiállítótereket hoztak létre. A déli szellőzőbe az 1956. október 25-i sortűz áldozatainak emlékhelye került, az északiba pedig az Országházhoz köthetően, egy kőtár került kialakításra. Ez utóbbi kettő, ingyenesen látogatható.
De ha már elhatározod, hogy elkirándulsz ide, A nemzet főterére, tájékozódj az interneten, és nyitvatartási időben, mikor az Országgyűlés nem dolgozik, látogasd meg magát az Országházat (Díszlépcső, Kupola terem, Ülésterem, Szent Korona és Koronázási ékszerek) is!