Oromfal vagy tűzfal?

Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!
E heti átváltozás: Mi az oromfal és hol van a tűzfal?
Kedden, fűnyírás közben, a Szomszédom, a kerítésen túlról, építésügyben tett fel kérdéseket nekem…
E beszélgetés kapcsán jutott eszembe, nem árt tisztázni itt is, az oromfal és tűzfal fogalmát/jelentését.
Sok ember, az épületek oromfalát nevezi tűzfalnak. Van ilyen oromfal, ami tűzfal is egyben, de nézzük picit részletesen a meghatározásokat. Ehhez a jó öreg/fiatal OTÉK nyújt segítséget:
„92. Oromfal: a magastetővel lefedett épület, épületrész homlokzati falának az a része, amely a padlásteret vagy a beépített tetőteret a tetőgerincet elmetszve lehatárolja. „ Ezen a falon szokás szerint szokott ablak lenni!
Nézd meg az ábrácskát, bejelöltem, hol is van az oromfal egy egyszerű épületnél:
Most jöhet a tűzfal! Az OTÉK őt is ismeri:
„133. Tűzfal: a vonatkozó műszaki követelménynek megfelelő tűzállósági határértékű, A1 tűzvédelmi osztályú térelhatároló folytonos függőleges falszerkezet, amelyet úgy kell kialakítani, hogy az általa elválasztott tűzszakaszok vagy építmények egyikének állékonyság-vesztése, illetve az ebből adódó oldalirányú erőhatás esetén is megőrizze tűzterjedést gátló képességeit. „
Közérthetőbben fogalmazva, és a képeken látható esetben: az építménynek, például a szomszédos telekkel közös határvonalán álló függőleges teljes falszerkezete, amely megakadályozza egy estleges tűz terjedését is, mert maga a tűzfal a tetőhéjazat fölé emelkedik.
Ugye, hogy nem is olyan bonyolult?! 😉 Direkt pirosra festve, hogy értsük!
Üdv. Meglévő ikerház melynek faház a felső emelete és nincs tűzfal !! Utólag nem téglából hanem pld tűzálló gipszkarton közé mondjuk szigetelést helyeznénk / közet ,üveg gyapot stb, / elfogadják ???? Vagy csak téglából épített fal jöhet szóba ??
kösz előre is a választ .
Üdvözlöm!
Ha ikerházról van szó, akkor két önálló helyrajzi számon áll a két épületrész. A közös határvonalukon tűzgátló fal(ak)nak kellene állnia. A vonatkozó előírásoknak megfelelő tűzállósági határértékű és tűzvédelmi osztályú térelhatároló (vagy teherhordó és térelválasztó) falszerkezetről beszélünk, ami a bármelyik oldalon esetlegesen keletkező tűz esetén az épületegyüttes másik tűzszakaszára való átterjedését megakadályozza. Megfelelő MINŐSÍTÉSSEL RENDELKEZŐ falszerkezet építhető.
Üdvözlettel:
a Térképző
Üdvözlöm!
Sorház beépítésnél a szomszéd épületen már van tüzfal.Mellé építésnél kell e másik tűzfal? Vagy elég oromfal?
Üdvözlöm!
Sorházi kialakításnál tűzfallal szükséges csatlakozni.
Üdvözlettel:
a Térképző
Szép napot. Nagyon szuper a kis leírás. Végre nem jogi megfogalmazásokat olvasok, így ha minden igaz megtaláltam kérdésemre a megoldást de a biztonság kedvéért megkérdezem 😀
Nyeregtető ahogy képeken is látható, ablak nélküli fal szomszéd fele. De nem telekhatáron mert közte van még garázs és terasz is a garázs felett, így a szomszéd ház kb 6-8 M-re van ettől a faltól.
Szóval ezen a falon nincs ablak kivéve a padlásnál amit beépítek. Itt akkor szabályos ez a kis ablak? Kb 50×50-es van jelenleg. Cserélhetem akár kicsit nagyobbra? Tekintve hogy 45 éves a ház s az ablak is 😀 Köszönöm.András
Szép napot András!
A szóban forgó lakóépület tehát oromfalas. Ezen lehet ablak!
Ha „a padlásnál amit beépítek” kifejezés a lakóépület tetőteressé történő átalakítását/bővítését jelenti, akkor ne mulassza el az Egyszerű Bejelentés (csupán elnevezésében egyszerű) procedúráját!, mely által cserélhető lesz nagyobb méretűre a meglévő ablak.
Üdvözlettel:
a Térképző
Na végre, egy érthető leírás arról, hogy mi a tűzfal! Köszönöm.
Szép napot.
A házam fala 3 méterre van a szomszéd kerítéséhez,a szomszéd házához 4 méterre.Ha a kerítéshez kis méretű téglából építek egy falat a szomszéd kerítéséhez és ezt a házammal összekötöm tűzálló szendvicspanellel,ami a teteje lenne.Nyitott kocsibeállót szeretnék.
Ön szerint ezt kivitelezhető vagy a későbbiekben bontásra kötelezhetnek
Köszönettel: Zoltán
Kedves Zoltán!
Elsősorban az építési övezet határozza meg a telepítési és oldalkerti távolságokat.
Általános esetben: a (SZÁ) szabadon álló beépítési módnál szükséges a 3 m-es oldalkert megléte. Ide semmilyen szerkezet nem építhető! Ahogy az általánosan a 3-5 m-es előkertbe sem!
A 4 m-es tűztávolság is erősen „minimum” érték!
A helyi Építéshatóságnál tud érdemben tájékozódni, milyen szabályos kialakítás képzelhető el a kocsibeálló telepítésére.
Üdvözlettel:
a Térképző
Üdvözletem, két kérdésem van:
Ha a két ház (házrész?) úgy érintkezik egymással a telekhatáron, hogy közös főfaluk van, és az egyikük kizárólag úgy bontható le, hogy tartófalat kell építeni a közös fal mellé a megmaradó épületrész statikai állagvédelme miatt, akkor ez a két -egyébként külön helyrajzi számon lévő – ingatlan megfelel-e az OTÉK 1.sz. melléklet 54. pontjában szabályozott ikerház fogalomnak, vagyis független épületszerkezettel rendelkeznek-e az Ön véleménye szerint?
Ha egy külső, tartófal funkcióban lévő fal a tetőgerinctől a mennyezet szintjéig OSB-lapokból áll, majd onnan a talajszintig tégla, de úgy, hogy a téglafalba vakablak van beépítve, tehát gyakorlatilag a vakablaknál nincs fal, ez a fal megfelel-e az OTÉK 1.sz. melléklet 133. pontja szerinti Tűzfal fogalomnak, vagyis folytonosan függőleges falnak minősül-e Ön szerint?
Kedves Márta!
Ikerházról akkor lehet szó, ha a két szomszédos építési teleknek a közös oldalhatárán állnak az épületek, de egymástól független épületszerkezetekkel és közműbekötésekkel rendelkeznek, és a két épület önálló!, egymást határoló fala tűzfal! És külsejüket tekintve a két épület egyetlen épület „képét” mutatja ránézésre.
Tűzfalról akkor beszélünk, ha az teljes terjedelmében A1 tűzvédelmi osztályú, folytonos függőleges falszerkezetként áll. Vagyis: a lakótéren (pl. padláson is) kívüli része is tűzgátló. Az OSB-lap az semmiképpen nem ilyen. És a vakablak megléte sem fér e meghatározásba.
Üdvözlettel:
a Térképző
nagyon szépen köszönöm válaszát 🙂
Üdvözlöm!
Osztatlan közös telken álló lakóház (külsőre és elhelyezkedés szempontjából ikerház, de csak szimpla fal választja el a két lakrészt) társasházi alapító okirattal rendelkezik, melyből a mi tulajdonunk lakás besorolású, a szomszéd pedig üdülő. A telek mérete nem engedi az önálló helyrajzi számra osztást. Milyen megoldás létezik a lakrészünk olyan átminősítésére, amely lehetővé teszi az energetikai felújítási programban való részvételt. Lakásként nem tudunk pályázni, ikerházzá nem tudjuk minősíttetni a szimpla fal és a külön helyrajzi szám hiánya miatt, többlakásos családi ház pedig nem lehet, mert a másik lakrészt a tulaj nem minősíttette át. Véletlenül akadtam a cikkre, elnézést ha nem ide vág pontosan a kérdés, de a tűzfal miatt érint. Előre is köszönöm
Kedves József!
Lakóház? Üdülő? Társasház? – így egyszerre ezek nem alkalmazhatók, mert egyetlen helyrajzi számhoz egyfajta övezeti besorolás tartozik! Olyan nincs, hogy a telekingatlan két(több) építési övezetre osztott… Az ingatlan-nyilvántartás tulajdoni lapján tud meggyőződni a valós besorolásról!
Vagyis: Az épület fő rendeltetés szerinti jellegét tartalmazza az I. rész (lakóház, üdülő, gazdasági épület stb.), továbbá az ingatlan jogi jellegét (pl. társasház, szövetkezeti ház, műemlék, tanya stb.) is!
Ha az energetikai felújítás LAKÁS-ra értelmezett, akkor az csakis lakóingatlanra pályázható. Ha Önök tulajdona üdülő, érdemes a helyi építéshatóságnál utánajárni, esetleg rendeltetés módosításával átminősíthető-e lakóépületté?!
Üdvözlettel:
a Térképző
Üdvözlöm!
Önálló, ikerház stílusban élpülő (helyi szabályozás) önálló családi házunk tűzfala (30 cm tégla) és a szomszédos családi ház tűzfala (már szigetelt, vakolt), között kb. van 15 cm rés van. A kivitelező a mi tűzfalunkat nem tervezi szigetelni, csak azon részeket, ahol a két tűzfal nem „érintkezik”, értelmezésem szerint ez a tűzfalunk pereme.
A terveken kőzetgyapot szigetelés látszik ezen a részen, de a kivitelező nem érti, miért lett oda tervezve. Rendben van ez így? A+ energetikai besorolásúnak kell lennie a háznak (és nem csak papíron), ez befolyásolhatja? Beázás, egyéb hosszú távú problémák?
Előre is köszönöm.
Kedves Gábor!
A Kivitelezőnek a terv szerint kell az épületet kiviteleznie. A tervet készítő mérnökök (Építész, Energetikus) – valószínűsítem – joggal terveztek hőszigetelő burkot a tűzfalra is, ami a falazás műveletével egyidőben bizony kivitelezhető, hiszen ezért keletkezett a 15 cm „rés”. Ha tervi A+ besoroláshoz kell ez a falszigetelés, akkor az a valóságban is szükséges!
Üdvözlettel:
a Térképző
Jónapot
A kérdésem az, hogy tűzfal egy része kiváltható-e üvegtéglával, azaz tehető e bele egy üvegtégla-betét, benapozás végett?
Köszönettel
Kedves Zoltán!
Nem!Tűzfalban nem lehet üvegtégla.
Üdvözlettel:
a Térképző