Mik is azok a KNE házak/otthonok?
Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!
KNE = közel 0 energiaigény
Mielőtt keveredés lenne a fejekben, jelzem, újabb csúsztatott határidő került érvényre. De ez módosított határidőpont-változás nem idén, január elsején/elején történt meg, hanem még a múlt nyáron.
2024. június 30. után csakis az olyan új lakóépületek kaphatnak „használatbavételt”, melyek teljesítik a közel nulla energiaigény-re vonatkozó követelményeket.
A közel nulla energiaigény követelményszintje egy eléggé összetett műszaki szabályozás, az energiahatékonysággal szemben támaszt kötelező elvárásokat tartalmazza az új lakóépületek tervezésénél/létesítésénél/működésénél! Meghatározásra került az a követelményszint, amit az adott lakóépület (határoló) épületszerkezeteinek és épületgépészetének/épületvillamosságának (működés) együttesen kell „produkálnia”.
Tehát nem csak az épület épületszerkezeteinél kell odafigyelni az építési termékek megfelelőségére, hanem az épület üzemeltetése (a lelke?), azaz a gépészete és épületvillamossága is kikerülhetetlen tényezőként előre tervezendő!
Igen azt írom: tervezendő! Apró betűs rész következik: Napjainkban, a 300 m²-t meg nem haladó összes hasznos alapterületű lakóépület építése Egyszerű Bejelentés alapján végezhető!, de ezen „eljárásban” senki nem ellenőrzi, hogy a tervezett lakóépület megfelel-e a 2024. június 30. utánra előírt KNE-előírásainak!
Az ellenőrzés egészen egyszerűen áttolódik majd a használatbavétel idejére, mert akkor bizony kötelező elkészíttetni az elkészült/működő lakóépület energetikai tanúsítványát!
Ha most lelkesen/izgatottan neki állsz tanulmányozni a 7/2006 TNM rendeletet, abban 4 fő kategóriában találod meg azokat a műszaki feltételeket, amelyet a közel nulla energiaigény követelményeinek keretében teljesíteni kell a lakóháznak:
- 1/ Épületszerkezetekre vonatkozó szabályok: a határoló- és nyílászáró szerkezetek hőátbocsátási tényezőire vonatkozó követelmények
- 2/ Az egész épületre vonatkozó szabályok: a fajlagos hőveszteség tényező követelményértékei
- 3/ Az épületgépészetre vonatkozó szabályok: összesített energetikai jellemző követelményértékei
- 4/ Megújuló energiára vonatkozó előírások
És találsz rengeteg képletet, táblázatot is. A neten meg szembejön ez az ábra:
Inkább így beszédesebb:
Ebből az a fontos, a megjegyzendő, hogy bár 12-féle energetikai besorolást látsz, lehetőséged van a legfelső 4 közül választani! Tudod:
- igényed,
- vágyad,
- szükségleted,
- és lehetőséged !!!
szerint, mert a KNE követelményét a legjobb négy kategória képes teljesíteni! AA++ / AA+ / AA / BB
Ha okosan gondolkodsz, az Építészed mellé választasz egy Épület-energetikust/Épületgépészt is! 😉
Bár ahhoz ők, ketten is kevesek lesznek, hogy az energiaköltségek – jelenlegi – emelkedő tendenciáját látva, bátran prognosztizálják a jövőt, mégis úgy tartom, hogy akár már rövid távon is megbánhatod, ha nem a leges-leges-leg-korszerűbb épületet építteted…?! 🙁
Tudom, pénztárca…, de lehet más oldalról is takarékoskodni:
- kisebb lakótérben gondolkodni,
- több lakásfunkciót összevonni,
- közlekedő területeket csökkenteni,
- autót az udvaron hagyni… stb…! 😉
- tájolást kihasználni, ahogy a Térképző (is) szokta ezeket a lakástervi alaprajzokon megmutatni! 🙂