Közeleg a nulla_2?
Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!
2021-től_közel nulla energiaigény!
Múltkori bejegyzésem folytatom, és ahogy ígértem: Ma körüljárom a közel nullát! De előbb lapozz csak vissza!
2021. január 1-től az új lakóépület közel nulla energiaigényre vonatkozó követelmények teljesítése esetén kaphat Használatbavételi Engedélyt vagy Hatósági Bizonyítványt. Azt a bizonyos „megfelelést” az ingatlanra készült energetikai tanúsítványban elért, és legalább (minimum!) BB minősítés képes igazolni!
BB az esetben tud lenni a házad/lakásod, ha az összesített energetikai jellemző számértéke 81 és 100 kWh/m² közé esik!
Az érvényes 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet 6. melléklete 3 fő részre hivatkozik:
I. A határoló- és nyílászáró szerkezetek hőátbocsátási tényezőire vonatkozó követelmények:
Tudod, az érvényes U-érték…lerágott csont, ezen most átugrunk!
II. A fajlagos hőveszteség tényező követelményértéke:
A lakóépület összes lehűlő (határoló) felület (A) és fűtött terek levegő térfogat (V) aránya függvényében számítandó. Itt az épület egészét vizsgáljuk – ahol nagyot nyom latba a tájolás, a benapozottság – , úgy, hogy egy légköbméter épülettérfogatra mennyi hőveszteség jut.
III. Összesített energetikai jellemző követelményértékei:
A lakóépület energiafogyasztását maximalizálja a közel nulla energiaigény követelményszintje, mely a lakóépület 1 m² alapterületére jutó éves energiafogyasztását mutatja meg. Ez az érték számításba veszi az épületgépészeti berendezések hatásfokát/szabályozását, és még a felhasznált energiahordozókat is.
És ehhez a három ponthoz jön a negyedik, ami sokakat megment, miszerint:
IV. Felhasznált minimális megújuló energia részaránya:
A lakóépület energiaigényét az összesített energetikai jellemző méretezett értékéhez viszonyítva legalább 25%-os mennyiségben olyan megújuló energiaforrásból kell biztosítani, amely az épületben keletkezik, az ingatlanról származik vagy a közelben előállított.
Sorolom, mik is lehetnek megújuló energiahordozók:
- tűzifa,
- biomassza,
- biogáz,
- fapellet, agripellet,
- nap-, szél-, vízenergia,
- geotermális, geotermikus, hidrotermikus, légtermikus energia…
Legutóbb két házamat is a tűzifa mentette meg! Vagyis egy cserépkályha és egy kandalló! 🙂 No meg, hogy polisztirolbeton építéstechnológiát alkalmaztunk!