Építészeti lejtő?!
Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!
Lejtő, emelkedő, hajlásszög, százalék…egy kis matematika…
Másfél hete birkózom egy kiviteli terv értelmezésével. Azért kell „értelmeznem”, mert generálkivitelezői-árajánlat adásához építési termékek mennyiségét számolom a rendelkezésemre álló tervállományból:
- félkész/befejezetlen építészeti tervcsomagból és
- tartószerkezeti tervcsomagból.
Bonyolult, törtvonalú az épület alaprajzi kontúrja, több épületkubusból került összegyúrásra, ahol ezen épületkubusok eltérő tömegű és szintmagasságú elemek.
Ezért a fedésük, vagyis a tetejük: tetőjük is különböző. Van itt
- magastető,
- enyhe hajlású tetőidom,
- és van lapostetős épületrész is…
Ehhez készült egy tetőfelülnézeti tervlap, ahol százalékban adták meg az egyes tetőfelületek lejtését. Rosszul. 🙁
Vagyis, az a mérnök, aki ezt a bizonyos tervlapot elkészítette, valszeg kerülte már általános iskolában is a matematika órát…
Te bejártál anno, ugye ?! 😉 Előbb még egy is nyelvtan (is)!
Lejtés: Általában a lejt igével kifejezett helyzet/mozgás: az a tény, hogy valaki/ valami lejt.
- 1/ Ferdén lefelé irányulás, mint térszíni helyzet.
- 2/ Finom, könnyed táncos mozgás; tánclépés.
- 3/ Szövegben, különösen versben: szabályos ismétlődésből adódó hullámzás; ritmus. A vers lejtése; a sorok kellemes, andalító lejtése.
Mi azért maradjunk csak az 1. jelentésnél: Ferdén lefelé irányulás, mint térszíni helyzet, jellemzője lejtés szöge. Szöget fokban adunk meg, vagy százalékban. A százalékban megadott érték a szintkülönbség és a vízszintes szakasz hányadosa.
Vagyis 1 m (100 cm) hosszon 1 cm emelkedés az 1 %-os lejtést jelent. Mert 1 cm osztva 100 cm = 0,01, azaz 1 %, igen csak 1, mert 10%-os meredekség azt jelenti, hogy 100 centiméteren már 10! centiméter az emelkedés! Ábrácska, segítségül:
Mi, építészek, a lapostetők lejtését általában %-ban írjuk, és nyilacskával a lejtés irányát jelöljük. Magastető esetén már váltunk és fokot: °, hajlásszögként adunk meg. Akár egyetlen tervlapon belül is.
Az említett tervben a % és a ° picikét összegabalyodtak…
Pedig bármilyen lejtés/emelkedés kifejezhető %-ban és °-ban is! Nem, nem fogunk tangenst számolni, de pl. ha a hajlásszög 45°, akkor a lejtés (emelkedés/meredekség) 100%, a tangens pedig 1!!! 🙂 🙂 🙂 Vigyázz, mert nem a 90° a 100 %!!!!… 😉
Emlékeztetőül: a tetők típusairól már írtam korábban is. Itt: