Betekintés…?!
Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!
Hazai valóság…
Idén nyáron több megkeresés érkezett „szomszédos” ügyben. Ma ezek egyikéből csemegézünk… Tehát, olyan eseteket mutatok majd, ahol a szomszédos ingatlantulajdonos jogtalanul/szabályokat sértve zavarja meg a békés egymás mellett élés alapvető szabályait/lehetőségét. 🙁
Leginkább az oldalhatáron álló, illetve az ikres övezetek adnak erre végtelen számú variációt. Mindkét idézett eset Bíróságon landolt.. 🙁
Mielőtt rátérünk az egyikre, általános tájékoztatás:
A napokban Te is hallhattad, hogy egy jogszabálytervezet kizárna egyes érintetteket az építési engedélyezési eljárásokból… ,Téged, mint Szomszédot is!
Ma még úgy van, hogy az ÉTDR felületen, bárki kutakodhat. Vagyis
- helység névre, és/vagy
- utcanévre, és/vagy
- helyrajzi számra is rákereshetsz az ÉTDR publikus felületén.
Ott minimális információt találsz:
- látod a dokumentáció beadási és/vagy határozati dátumát
- néhány tervlapot: helyszínrajzot/homlokzatot/látványtervet…
Ezekből kb. a léptéket tudod leszűrni… laikusként. Gyakorlatilag kereshetsz/szűrhetsz kedved szerint!
DE:
„A kormányrendelet szerinti módosítás célja az építésügyi hatósági eljárást támogató elektronikus dokumentációs rendszer (ÉTDR) tájékoztatási felületének megszüntetése…”
Mai témánkra térek: 1.ESETTANULMÁNY
OH, azaz oldalhatáros beépítésnél az oldalhatáron álló falban homlokzati nyílászárók beépítésnél, az OTÉK így fogalmaz: „Az épületnek a telek oldalhatárán vagy attól 3 m-en belül álló és a telekhatárral 60°-nál kisebb szöget bezáró homlokzati falában és a vízszintessel 30°-nál nagyobb szöget bezáró, a telekhatár felé lejtő tetőfelületén csak tároló-, közlekedő-, tisztálkodó-, főzőhelyiség és illemhely, legalább 1,80 m-es mellvédmagasságú és helyiségenként legfeljebb 1 db 0,40 m2 nyíló felületű szellőzőablaka, szellőzőnyílása lehet. Az épület pinceszintjén és alagsori szintjén lévő helyiségeinek, tereinek nyílásai, nyílászárói, szellőzői a telek oldalhatárán vagy a telek oldalhatárától 1 m-en belül álló határfalán nem lehetnek.”
2021-ben az ingatlanban belső átalakítás történt, olyan léptékű, mely hatósági engedélyhez is kötött… és bizony az eljárás végén, a használatbavételnél a sógor/koma Építéshatóság „engedélyezte” az OH-on álló homlokzati falban olyan nyílászáró létrejöttét, mely az OTÉK-nak nem felel meg.
Ügyfelem jó szóval kérte jogsértő Szomszédját, rendezze az OH homlokzatot az érvényes előírások szerint… Erre nem került sor… a jószomszédi iszony létre is jött azonnal.
A fürdővárosban fekvő ingatlan, nyári hónapokban szálláshelyként/bulihelyként funkcionál. A szóban forgó ablak egy étkező ablaka, amin az ideiglenes ott tartózkodók kikönyökölnek és sajnos szemetelnek is…
Az illetékes (vár)megyei Kormányhivalba is elért a sógor/koma keze, mert az írásbeli megkeresésünkre ez a hivatalos álláspont érkezett:
Szerintem ez nem vicces! Sőt! Ezért kell Bírósághoz fordulni, ahol hosszas procedúra következik… kirendelt Szakértőkkel és Ügyvédekkel…Gyakorlatilag értelmetlen hadakozással, szócsépléssel… 🙁
Üdvözlöm, és Ön szerint mi a helyzet a vízszintessel pontosan 30°-ot vagy kisebb mint 30 fokos szöget bezáró, a telekhatár felé lejtő tetőfelületen? Ott lehet nagyobb ablak?
Nálunk pont 30fokos a tető és nem lenne födém, így a nappali belmagassága a tetősíkig egy légtér lenne.
1 db 78/118-as ablakot szeretnénk a szomszéd felé. A „parapet” kb. 3,0 m. Ön szerint ez szabályos. A jogszabály csak a nagyobb hajlásszögű tetőkről beszél.
Köszönöm, üdv
Szabolcs
Kedves Szabolcs!
Ilyen kialakítással lehetséges. Azonban, az ablak tisztíthatóságát is tartsák szem előtt!
Üdvözlettel:
a Térképző