Beépíthető, vagy nem beépíthető?
Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!
Az építési telek fogalma
Az elmúlt hetekben három olvasóm kért segítséget építési telek –kel kapcsolatban. Pontosabban a magánút mentén elhelyezkedő ingatlan beépíthetősége izgatta a telefonon/e-mailben Kérdezőket/Érdeklődőket.
Az ingatlant, mint fogalmat, már körüljártam itt:
Ma az építési telek fogalmát (is) tisztázom!
Az OTÉK fogalom-meghatározása alapján:
„ Építési telek: az a telek,
- amely beépítésre szánt területen, építési övezetben fekszik,
- az építési szabályoknak megfelelően kialakított,
- a közterületnek gépjármű-közlekedésre alkalmas részéről az adott közterületre vonatkozó jogszabályi előírások szerint, vagy önálló helyrajzi számon útként nyilvántartott magánútról gépjárművel közvetlenül, zöldfelület, illetve termőföld sérelme nélkül megközelíthető, és
- amelynek a közterülettel vagy magánúttal közös határvonala legalább 3,00 m.”
Kezdem az út-tal, a közúti közlekedés törvényéből mazsolázom: a járművek és a gyalogosok közlekedésére, vagy csak a járművek, illetve csak a gyalogosok közlekedésére szolgáló, e célra létesített vagy kijelölt közterület, vagy magánterület (közút, magánút); magánútnak kell tekinteni az állam vagy az önkormányzat tulajdonában álló területen lévő, közforgalom elől elzárt utat is.
A hazai úthálózat közutakból és a közforgalom elől el nem zárt magánutakból áll. Az országos közúthálózat az állam tulajdonában, a helyi közúthálózat a települési vagy területi önkormányzat tulajdonában van. Magánútnak minősülnek a természetes személyek és a jogi személyek tulajdonában álló területen lévő utak. Magánútnak minősül továbbá az állam vagy az önkormányzat tulajdonában álló területen lévő, közforgalom elől elzárt út, az ingatlan-nyilvántartásban „kivett, saját használatú út” megnevezéssel nyilvántartott ingatlanon vezető út, továbbá az állam tulajdonában és a vízügyi igazgatási szerv kezelésében vagy vagyonkezelésében lévő elsőrendű árvízvédelmi fővonalakon a kerékpáros-forgalom számára megnyitott út.
Tehát, a magánutak lehetnek közforgalom elől elzárt magánutak, vagy a közforgalom számára megnyitott, saját használatú utak.
Közforgalom elől elzárt magánút: a sorompóval, kapuval vagy más fizikai eszközzel lezárt, vagy „Mindkét irányból behajtani tilos” jelzőtáblával és a „magánút” feliratot tartalmazó kiegészítő táblával jelzett út, amely az ingatlan-nyilvántartásban közforgalom elől elzárt magánútként van bejegyezve.
Vagyis, ha az ingatlan csakis magánútról érhető el, az (önmagában még) nem zárja ki a beépíthetőségét! Ezzel kapcsolatban annyi még a szabály, hogy magánúttal közös határvonala legalább 3,00 m meglegyen! És pl. lehet ez a határvonal törtvonalú is… 😉