Angol akna az angolakna?
Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!
Pinceablak + akna = angolakna
Gyakori építtetői igény a pinceszint kialakítása, sokszor nem is tároló funkciót kérnek, hanem valamilyen szabadidős tevékenység végzésére alkalmas teret, egy önálló helyiséget.
Ilyen helyiség lehet: kézműves műhely, szauna, kondicionáló/tornaterem…de működéséhez nem ártana természetes szellőzés és természetes fény.
A földszint alatti szint lehet pinceszint, vagy alagsor.
OTÉK szerint:
„Alagsor: olyan építményszint, amelynek padlószintje legfeljebb 20%-ában kerül 0,70 m-nél mélyebbre a csatlakozó rendezett terepszint alá. Alagsori helyiség, helyiségcsoport: olyan helyiség, helyiségcsoport, amelynek a padlószintje bárhol legfeljebb 0,70 m-rel kerül a terepcsatlakozás alá. „
„Pinceszint: olyan építményszint, amelynek padlószintje több mint 20%-ában kerül 0,70 m-nél mélyebbre a csatlakozó rendezett terepszint alá. Pinceszinti helyiség, helyiségcsoport: olyan helyiség, helyiségcsoport, amelynek padlószintje több mint 0,70 m-rel kerül a terepcsatlakozás alá. „
A hagyományos pinceablakok elhelyezését akkor lehet alkalmazni, ha a földszinti padlóvonal a mindenkori terepcsatlakozás felett durván 80-100 cm magasságban van:
Ha a földszint padlóvonala közel azonos síkban helyezkedik a terepcsatlakozással, akkor angolaknát kell létesíteni.
Az angolakna földbe süllyesztve helyezkedik el a pinceablak előtt, ezáltal az akna tetején járórács is létesül. A szellőzés és némi természetes fény is így biztosítható:
Ez a műszaki megoldás valószínűleg Angliából származik, bár ott az akna „bővebb”, mivel lépcső is levezet a terepszint alatti lakáshoz:
Szakirodalmat itthoni könyvtáramban nem találtam az angolakna származására, nem foglalkozik vele a Révai, a Larousse, az Új magyar lexikon, sőt még a Műszaki lexikonom sem tartalmaz ilyen címszót…így beérem azzal a megállapításommal, hogy az angolakna Angliából származik. 😉