Itt dolgozom, és majd itt lakom!
Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!
Irodából lakás
Ilona és férje András, hitellel vásárol viszonylag új építésű, társasházi lakást.
Az első emeleti lakás a társasház értékesítési irodájaként üzemelt két éven át, ahol Ilona fizikailag is dolgozott. A helybe is, és a lakóközösségbe is beleszeretett, és – némi – dolgozói kedvezménnyel jutnak hozzá az 52,00 m²-es, felújítandó lakáshoz.
A felújítás mellett olyan átalakítást is szeretnének, ami a lakás értékét növeli.
A tájolás megfelelő, a helyiségeken és kapcsolataikon túl nagy változtatást nem tartanak indokoltnak, de szerintük:
– a gardrób használhatatlanul kicsi;
– a két szobának nem szükséges egymásba nyílnia;
– a napi használat szerint jobb lenne, ha a w.c. külön helyiségként működhetne.
Nézzük ennek az egyszerű átváltozásnak a lépéseit:
1. A bejárati ajtó helye és nyitásmódja nem változtatható, de az előtér fallal történő leválasztását is, és a keskeny gardrób helyiséget is meg szüntettem.
2. Ugyanakkor gondoskodtam arról, hogy legyen előszoba fal, a cipőknek és a kabátoknak. És még lett egy tárolószekrény a w.c. és fürdő között, ami a takarító szereknek és porszívónak ad helyet.
3. A fürdő alapterületét némileg csökkentettem, hiszen a w.c. helyiséget lecsippentettem belőle.
4. Ennek az volt az ára, hogy a hálószoba mélységét a bútorozhatóságig visszavettem, így is eléri alapterülete a 12,00 m²-t.
5. A nappali és a konyha-étkező gyakorlatilag egy közös, jobban kihasználható, világosabb térré vált azáltal, hogy a korábbi elválasztó falakat is lebontottam.
A mai bejegyzésem is viszonylag kis méretű lakás átváltozásról szól, és ha visszanézem közelmúlt munkáim, ez lett a jellemző lakásméret, amit a lakosság egy része még képes megfinanszírozni. Építőipari élénkülés sajnos a lakásépítés terén sincs, bár azt olvasom, az Unióban már az építési beruházások 35 %-át teszi ki a lakásépítés! De Magyarországon, csak a 7 %-át! 🙁