Árajánlat, költségvetés?
Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!
E heti okosság: Milyen a jó költségvetés?
Ha felületes lennék, azt írnám: Olyan jó, hogy képes vagy kifizetni!
De maradjunk a realitásoknál, használjuk a fejünket inkább. Ha építkezésben/felújításban/átalakításban gondolkodsz, gyakran hallod: árajánlat, mennyiségkimutatás, költségbecslés, költségvetés…
A költségvetés olyan nagyvonalú és gyakran ismételt szó, a hírekben is gyakran elhangzik… persze negatív töltettel társul, hogy „nincs”, „nem előirányzott”, „nem fedezi”…
Nézzük a házak táját! 🙂
Költségbecslés már a tervező „asztalán”, ma inkább számítógépén, a tervezés fázisában megjelenik. Hisz az építési engedélyezési tervben szerepeltetem az építményérték -ét, erről már meséltem korábban.
Árajánlat akkor készül, ha valamilyen szolgáltatást kívánsz igénybe venni. A Fodrász, és a Kozmetikus is ad árajánlatot. Azok már készen vannak, kint függnek a szalon falán, ahol olvashatod a hajvágás, arckezelés árát…
Az éttermek is csalafinták, ők már a bejárat előtt kifüggesztik saját termékeik árát…
A házak ára nem ilyen egyértelmű, mert nincs két egyforma ház, nincs két egyforma kivitelezés!
A házár-képzésnél először mennyiségkimutatás készül. Ezt célszerűen a Tervező, a Térképző készíti, Ő tudja jól mit tervezett, ismeri termékét, így legpontosabban tudja számolni a beletervezett anyagok mennyiségét.
Ezt egy táblázatba, pl. egy excell tábla soraiba rögzíti, és elnevezi árazatlan költségvetésnek. Ennek örül majdnem mindenki. Az Építtető azért, mert csak oda kell adni a lehetséges Kivitelezőknek, és azok beárazzák a sorokat! Majd összegzik azokat és azonnal létrejött egy árverseny, ahol eltérő végeredmények egyfajta sorrendet alakítanak ki a vállalkozók között.
És ezzel megszületett az árazott költségvetés!
Tartalmazza:
– munkanemeket,
– mennyiségeket,
– egységnyi anyagárakat,
– egységnyi munkadíjakat;
illetve az anyag- (A) és munkadíjak (D) és a mennyiségek szorzatát.
A napokban kért tőlem egy Házaspár segítséget, mutatom a Kivitelező árajánlatát:
Csak a lényeg hiányzik belőle:
– munkanemek,
– mennyiségek,
– egységnyi anyagárak,
– egységnyi munkadíjak;
de a végeredmény egyértelmű! Nos, milyen a jó költségvetés? 😀
az itt leírtakkal teljesen egyetértek, valamikor magam is igy csináltam….a tételeket leírtam, de a tételének nem volt ara, csak nettó es bruttó vegosszeg.
A bemutatott festés-mázolás tételben a mennyiségek értelmezhetetlenek. Pl: Tapétát „bont”, radiátort mázol, nyílászárót tapaszol…O.K… de milyen anyaggal, és pontosan mekkora mennyiségben, milyen óradíjjal teszi mindezt, hisz tapéta „bontás” nem egyenértékű munkadíjban az erkélykorlát mázolással sem… ?!