Előlépcső
Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!
E heti okosság: Előlépcső
Két hete, a lakás és épület bejáratára koncentráltunk. E témához kacsolódik a bejárat előtti lépcső kialakítás is. Ez a lépcső az ún. előlépcső!
Az OTÉK okosan általánosít:
„A lépcsőt, rámpát és lejtőt úgy kell tervezni és megvalósítani, hogy az tegye lehetővé a használók biztonságos közlekedését.”
Tehát azokhoz az épület- és lakásbejáratokhoz, melyek a környező terepszinthez képest magasabban helyezkednek el, előlépcsőt kell építeni!
Az alábbi ábrasor jól mutatja a lehetőségeket.
Ami nagyon fontos, hogy az előlépcső és a bejárat között kellő mélységű pihenő legyen!
Első ábrán látod, ha az ajtó előtt nincs pihenő, még a csengetés, kaputelefon használata is nehezen menne!
Második ábrán az utolsó lépcsőfok már pihenővé válik. A minimális pihenő szélesség 60 cm. Ezen egy ember éppen elfér! De a többiek az alsóbb lépcsőfokokon állnak!
Harmadik ábrán a pihenő már a 90-100 cm-es széles. Így lehetőséget ad arra, hogy két ember a lakás bejárata előtt várja a bebocsátást. Vagy keresse meg táskájában lakáskulcsát.
Nálatok, otthon, milyen az előlépcső?
Jelenleg panelpatkányként tengődöm, ezért nem tudok arról mesélni, hogy most milyen az előlépcsőnk. Inkább mesélnék két régi lépcsőről, amiket gyerekkoromban szerettem.
A hetvenes évek végén egy kis zalai faluban laktunk. Volt az utcánkban egy régi istálló, massziv tégla falakkal. Ennek a végében volt kialakítva egy kis lovász-szállás. A lépcsője szinte teljesen olyan volt, mint amit itt fönt a legelső ábrán látok, de mivel a fal belső oldalán volt a befelé nyíló bejárati ajtó, és a fal elég vastag volt, a legfelső lépcsőfok és a küszöb együttesen adtak ki egy cirka 120×90-es pihenőt. (120 cm az ajtó szélessége, 30-35 cm a legfelső lépcsőfok, 50-55 cm a küszöb)
Másik kedvencem egy ‘dédinek való’ lépcső volt egy ismerős család házánál. A lépcsőfokok elég alacsonyak voltak, és jó szélesek. A háznak másfélszárnyas ajtaja volt, hangsúlyos ajtótokkal, a lépcsőhöz mindkét oldalt fa korlát tartozott.
Miközben ezt leírtam, eszembe jutott amit nagyapám szokott mondogatni:
-Csúfosak ezek az újfajta házak gyerekem! Egy rendes tornácot nem tudnak csiná’ni, vagy legalább egy kódisállást… Az én időmbe’ nem vótak mérnökök, mégis vót formájok a házaknak.
Az első mondatod meglepett. Azt sugallja, nem vagy elégedett aktuális lakoddal, élettereddel. 🙁
Talán a mostani mérnökök nagy része is ismeri a „kódisállás” fogalmát, esetleg modernebb formában alkalmazzák is a házak bejáratánál. 🙂
Ha jól tudom, akkor a született panel-lakók nagy része is szeretne magának valami jobbat, csak megtanulták kezelni a helyzetet. Én itt és most kifejezetten szenvedek, de már tudom hogy hogyan fogok megszabadulni. 🙂 Csak kicsit nehéz kivárni.
🙂 Akkor hajrá! 😉
Szia! Nálunk az előkert minimális mérete 5 méter. Mivel a ház nagyjából 30cm magasabban lesz a terepszint felett így az építészünk rakott be előlépcsőt viszont mivel az pihenővel 1,2 méter mély így növelte ennyivel az előkert méretét is. Viszont mivel a hátsókert igyis kicsi nem lehetne másképp megoldani? Vagy egyáltalán szükséges emiatt növelni?
Kedves Mátyás!
A helyi előírásokat nem ismerem. Tanácsolom, konzultáljon az Építészével!
Az OTÉK így szól: Építési határvonalra helyezett épületrész esetén az építési határvonalra a végleges külső (vakolt vagy burkolt) felületnek kell kerülnie. Az előírt legkisebb elő-, és oldalkert méretén belül épületrész – az 1,0 m-nél nem nagyobb kiállású eresz, 0,6 m-nél nem nagyobb kiállású angolakna és alaptest, valamint az építmény alagsori vagy pinceszinti megközelítését biztosító lépcső vagy lejtő és annak támfala, továbbá a (8)–(9) bekezdésben és a helyi építési szabályzatban foglaltak kivételével – nem állhat.
Továbbá:
Építési határvonalon kívülre eső épületrész az előkertbe a legalább 5,0 m-es előkertméret esetében létesíthető.
Üdvözlettel:
a Térképző