Help me!

Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!

Kérem, köszönöm, bocsánat!

Az utóbbi időben egyre több, számomra negatív hozzászólás érkezik blogbejegyzéseimmel kapcsolatban… Általánosan azt tapasztalom, hogy a Kérdezők jelentős többsége abban kér tanácsot és azonnali, halasztást nem tűrő hathatós segítséget, hogy

  • hogyan kell/lehet az érvényes építési szabályokat kikerülni ?
  • hogyan kell/lehet a tervezett és/vagy éppen folyamatban lévő, de tiltott építési tevékenységet legalizálni ?
  • hogyan kell/lehet az egyes építési/tervezési költségeket kikerülni, azoktól eltekinteni?

Végtelen jóindulatomban vállaltam azt, hogy minden megkeresésre válaszolok!

Remélem egyértelmű számodra is, az oldalam minőségéért és hangvételéért én vállalom a felelősséget! Nem csupán a nevem adom az itt megjelenített tartalomhoz, hanem több évtizednyi szakmai tapasztalatot is. Vagyis ez a saját ‘játszóterem’, ahogy mondani szokás, így a szabályokat itt én alakítom, bizony! , ráadásul saját kedvem szerint!

Ha úgy ítéled meg, válaszom késlekedik, arra gondolj, hogy:

  • megkeresésed sértő hangvételű;
  • nem szakmai kérdéssel kerestél meg;
  • internetes szolgáltatói hiba kapcsán nem jön létre közöttünk kapcsolat;
  • megkeresésed olyan érdekes/értékes/közérdekű témát vet fel, mely arra sarkall, hogy Blogomban járjam körül a témát;
  • vagy már körül is jártam a közel félezer bejegyzésem egyikében, és nekem is időbe telik azt visszakeresnem, esetleg aktualizálnom! (bejegyzéseim ezért is dátumozottak!) ;
  • kérdésed olyan szakmai állásfoglalást és tanácsot kíván, amelyet nehéz a megadott adat(ok)ból egy pillanat alatt átvizsgálni, másrészt az nem etikus részemről – a többi Ügyfelemmel szemben -, ha Neked ellenszolgáltatás nélkül teljesítek;
  • előre nem tervezett nehézség, akadály vagy éppen örvendetes rendkívüli esemény – csupán időszakosan – kivon engem (ideiglenes/véglegesen az itteni) forgalomból… 😉

Bővebben:

1/ a bejövő hozzászólásokat szűröm, azaz mielőtt megjelenik, elolvasom, ha relevánsnak tartom, kiengedem!

2/ ha 5x is leírod ugyanazt a kérdést, csupán egyszer fog megjelenni, akkor amikor engedélyezem a megjelenését!

3/ válaszolni akkor fogok, amikor időt szakítok a Te égető problémádra!

Bocsi, végre elérkeztünk a mai bejegyzés tárgyához, a lényeghez! 😉 Heti okosság következik!

Persze, hogy továbbra is a „megúszós” kérdéskörben utazunk, oly módon, hogy Zoltán, a kérdező, 3. nekifutásra sem képes Térképzőként megszólítani, olvasatomban ez azt is jelenti, ultra felületesen viselkedik, miközben követelődző hangnemben utasít válaszadásra…

Kérdése lényege, mely rögtön válasz is egyben saját kérdésére: – Ha előregyártott késztermékként forgalmazott faházat vásárol a Gyártótól, számlával és teljesítmény-nyilatkozattal, akkor minek az Építész, hisz nem is tervez rajta semmit, mert kész van már az?!

Segítek! 🙂 csakis azért, hogy végre Zoltánnak is jó napja legyen! 😉

Az Országgyűlés az épített környezet alakításával és védelmével kapcsolatos alapvető követelményekről, eszközökről, jogokról és kötelezettségekről, továbbá az ezekkel kapcsolatos feladatokról, hatáskörökről és hatósági jogkörökről a következő törvényt alkotta:


E törvény hatálya kiterjed az épített környezet alakítására és védelmére.
Az építési folyamat szabályozása kapcsán azt (is) rögzíti, hogy:

  • Építészeti-műszaki tervezési tevékenységnek minősül az építmény, építményrész, építményegyüttes, táj- és kertépítészeti alkotás megépítéséhez, bővítéséhez, felújításához, átalakításához, helyreállításához, korszerűsítéséhez, lebontásához, elmozdításához, rendeltetésének megváltoztatásához szükséges építészeti-műszaki dokumentáció elkészítése.
  • Az építési eljárások lefolytatásához és az építőipari kivitelezési tevékenység végzéséhez szükséges építészeti-műszaki tervezési, valamint építésügyi műszaki szakértői tevékenységet az folytathat, aki rendelkezik a névjegyzéket vezető szerv engedélyével (a továbbiakban: tervezői, illetve műszaki szakértői jogosultság). A névjegyzéket vezető szerv az engedély megadásával egyidejűleg névjegyzékbe veszi a jogosultságot szerzett természetes személyt, jelen esetben az Építészt!
  • A névjegyzéket vezető szerv annak engedélyezi az építészeti-műszaki tervezési, illetve építésügyi műszaki szakértői tevékenység folytatását, aki nem áll az ilyen tevékenységet kizáró foglalkozástól eltiltás hatálya alatt, büntetlen előéletű, továbbá rendelkezik az e törvény felhatalmazása alapján kiadott kormányrendeletben meghatározott szakirányú felsőfokú végzettséggel és szakmai gyakorlattal, valamint megfelel az abban meghatározott egyéb feltételeknek.
  • Az építészeti-műszaki tervezési, valamint az építésügyi műszaki szakértői tevékenységet folytató személy csak olyan szakterületen végezhet tervezési vagy szakértői munkát, amelyhez e törvény szerint megfelelő tervezői vagy szakértői jogosultsággal rendelkezik.
  • Az építészeti-műszaki dokumentáció az építési tevékenység megvalósításához – pályázathoz, tervpályázathoz, tervtanácshoz, hatósági eljáráshoz, ajánlatkéréshez, építőipari kivitelezéshez, állapotfelméréshez, állapot vagy megvalósítás dokumentálásához – szükséges tervezési programot, terveket, dokumentumokat tartalmazza.

Kedves Zoltán! Ha a Gyártó ilyen és érvényes jogosultsággal rendelkezik, akkor hajrá! Ha nem, akkor mégis szüksége lesz Építészre! 😉

Ismét segítek: a Térképző = szakmagyakorló építész, érvényes jogosultságokkal…

Köszönöm Olvasóm/Követőm, ha Te is – némi türelemmel és empátiával – végigolvastad! 🙂 🙂 🙂

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .