A Művészképzőben jártam
Itt, a Blogomon, nem olvashatod szerelmi horoszkópod, nem adok öltözködésedhez aktuális divattippet, és ma sem küldök ingyenes rúzsmintát! Inkább a Ház, a Lakás, az Otthon témakörébe invitállak…, tarts velem!
Régi Műcsarnok=Képzőművészeti Egyetem
Városi séta keretében, egy kiállításra jutottam be ide, a VI. kerületi, Andrássy út 69. alatt álló palotába, amit Láng Adolf tervezett a Magyar Képzőművészeti Társulat megbízására, még 1870-es évek végén, azzal a céllal, hogy a párizsi szalonok mintájára itt rendezzék meg a hazai, reprezentatív képzőművészeti tárlatokat.
Amikor 1896-ban, a Hősök terén elkészült az új, azaz a mai Műcsarnok, a Magyar Képzőművészeti Társulat átköltözött oda, így ez palota lett a „Régi Műcsarnok”.
Ma itt található a Magyar Képzőművészeti Egyetem. Az épület egy részét frissen felújított állapotában láttam. Másik részét is láttam/bejártam, ahol az oktatás/művész-képzés zajlik, illetve ahol tablók, tárlók, műalkotások, oktatóhelyiségek, könyvtárak segítségével ismerkedhetünk a hazai képzőművészet múltjával és jelenével, azaz fiatal Képzőművészekkel és alkotásaikkal is!… no, annak az épületrésznek a korszerűsítése/felújításra bizony még hátravan… 🙁
Az Egyetem igen-igen népszerű, 10-szeres a túljelentkezés! Viszont aki bejut ide, képezheti magát többek között a Festő-, Grafika-, Intermédia-, Képzőművészet-elmélet-, Látványtervező-, Restaurátor-, Szobrász-, és Tanárképző, Művészeti Anatómia-, a Rajzi és Geometria-, illetve a Művészettörténeti tanszéken…
Fényképezni csupán a Könyvtárban szabad, meg az előcsarnokban, persze a kiállításon is.
De ami pedig igazán „fotogén”, azt még Lotz Károly készítette! , vagyis inkább alkotta! 😉
A díszlépcsőházban és a rektori folyosó mennyezetén allegorikus képeit látjuk, Róth Zsigmond csodálatos, színes üvegablakai mellett.
Ez az egész neoreneszánsz épületrész dúsan és nagyon gazdagon díszített. Lenyűgöző a hatása!
A lépcsőházi Lotz-faliképciklus allegorikus női figurái a művészeti ágakat: Festészet, Szobrászat, Rajz, Építészet, Iparművészet és Művészettörténet jeleníti meg.
A rektori folyosó mennyezeti szekkói, mint a Valóság, a Képzelet, a Fantázia és a Harmónia – szintén női figurák! – ragyognak!
Mi is az a szekkó? A festőművész a száraz vakolaton dolgozik, a szobafestőhöz hasonlóan, így a pigmenteknek külön kötőanyag kell (tojás, tempera..),hogy egyáltalán odatapadjanak a falra/mennyezetre. Ezért sérülékeny, gyorsan is kopik, piszkolódik, mert a szemcsék a vakolatba ágyazódás helyett csupán a fal felületén tapadnak meg, szemben a freskóval, amit még a friss/nedves vakolatra mintáznak festékkel+mészvízzel, így azok ugye együtt kötnek meg.
Szombati napokon látogatható az intézmény! 😉